Masz zamiar założyć sklep internetowy, w którym będziesz sprzedawać żywność? Świetnie, to dobry pomysł na biznes! Zapewne jednak zastanawiasz się, od czego zacząć i jakie kroki należy podjąć, aby Twoja nowo rozpoczęta działalność była bezpieczna, zgodna z przepisami, a także przynosiła oczekiwane zyski.

W poniższym artykule podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze aspekty prawne prowadzenia sklepu internetowego z żywnością: od wyboru właściwej formy działalności gospodarczej i księgowości, przez regulamin sklep internetowy z żywnością, kwestie związane z wymogami prawnymi dotyczącymi sprzedaży żywności, aż po ochronę Twojej marki.

 

[ 1 ] Sklep internetowy z żywnością – zaczynamy od założenia działalności gospodarczej

Kiedy już wiemy, jaki biznes chcemy rozpocząć, musimy zastanowić się nad odpowiednią formą prawną. Prawo daje w tym temacie wiele możliwości, a ostatecznie to od nas zależy, na co się zdecydujemy. Inna forma prawna będzie dobra dla początkującego przedsiębiorcy, a jeszcze inna – dla takiego, który zaczyna osiągać większe zyski.

Jeżeli zakładając sklep internetowy z żywnością nie jesteś jeszcze pewien, czy taka działalność będzie dla Ciebie zyskowna oraz czy możesz liczyć na wysoki przychód, nie musisz od razu podejmować formalności związanych z rejestracją działalności gospodarczej. Prawo przewiduje obecnie tzw. działalność nieewidencjonowaną – jest to udogodnienie dla osób, które chcą „sprawdzić się” w roli przedsiębiorcy i sądzą, że ich przychody (przynajmniej na początku) będą niewielkie. Warunkiem jest, aby Twój przychód nie będzie przekraczał 50% ustawowego minimalnego wynagrodzenia. Wystarczy, że jednego miesiąca przekroczysz ten próg – i już zostajesz zobowiązany do wpisania się do rejestru CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), w którym muszą znaleźć się przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Pamiętaj, że zasadniczo zawsze możesz od razu założyć działalność gospodarczą i uzyskać wpis do CEIDG, bez oczekiwania na to, jak Twoje przychody miesięczne przekroczą dopuszczalny limit działalności nieewidencjonowanej.

Jednoosobowa działalność gospodarcza, to w zasadzie najprostszy sposób prowadzenia działalności, w tym również w ramach sklepu internetowego z żywnością. Czy jednak zawsze jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie? Należy pamiętać, że prowadząc działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, ponosisz odpowiedzialność za wszystkie zobowiązania firmy nie tylko majątkiem zgromadzonym w toku prowadzonej działalności, ale także majątkiem osobistym.

Aby ograniczyć swoją odpowiedzialność, ale też zredukować wysokość ponoszonych osobiście wydatków na firmę, możesz skorzystać z wielu różnych rozwiązań prawnych, np. możesz prowadzić działalność z inną osobą fizyczną, zawierając umowę spółki cywilnej. Tym niemniej spółka cywilna, podobnie jak jednoosobowa działalność gospodarcza, nie jest najlepszym rozwiązaniem na prowadzenie bardziej rozwiniętej i dochodowej działalności, szczególnie że wbrew swojej nazwie – nie jest to wcale „spółka”, lecz jedynie pewna umowa o współpracy przedsiębiorców, którzy pragną ukierunkować swoje odrębne działalności na osiągnięcie wspólnego celu.

Wobec tego w trakcie prowadzenia swojego sklepu internetowego z żywnością, możesz zorientować się, że nagle dotychczasowe prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej staje się mniej opłacalne. Kuszące może się stać przekształcenie działalności np. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Prawo zna wiele odmian spółek – dzielonych na spółki osobowe (partnerska, jawna, komandytowa i komandytowo-akcyjna) oraz spółki kapitałowe (spółka akcyjna oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) – jednak najkorzystniejszą formą spółki dla osób, które prowadząc działalność samemu, pragną znaleźć sposób na lepsze zabezpieczenie się przed dużą odpowiedzialnością, okazuje się zwykle właśnie przekształcenie swojej jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o.

Założenie spółki z o.o. przez przedsiębiorcę, który dotychczas prowadził działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, może z początku zniechęcić większą liczbą formalności oraz koniecznością dysponowania określonym kapitałem, jednak korzyści i poziom komfortu prowadzenia działalności w tej postaci mogą okazać się wyższe. Rejestracja spółki wymaga już odpowiedniego wniosku do KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) wraz z niezbędnymi załącznikami (w tym m. in. umowa spółki w formie notarialnej – lub akt założycielski, jeśli jest to spółka jednoosobowa).

Wszystkie te czynności ostatecznie podniosą koszty zmiany formy prowadzonej działalności gospodarczej, ale osiągnięty rezultat – utworzenie osoby prawnej, która „przejmuje” naszą odpowiedzialność za zobowiązania wynikłe z prowadzenia sklepu internetowego z żywnością – jest w długofalowej perspektywie ważną korzyścią.

Pozostają jeszcze… podatki. Tak długo, jak Twoje przychody pozostają odpowiednio niskie i prowadzisz działalność nieewidencjonowaną, nie musisz przejmować się kwestią rozliczeń podatkowych oraz odprowadzaniem składek na ubezpieczenia do ZUS. Kiedy jednak zaczniesz prowadzić działalność gospodarczą, oprócz jej oficjalnej rejestracji obciążać Ciebie będzie obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym oraz wpłacania składek do ZUS-u.

Na początku wszystko może wydawać się proste i możliwe do ogarnięcia samemu. Początkujący, jednoosobowy przedsiębiorca może w ZUS-ie skorzystać zwykle z różnych udogodnień, np. ulgi na start albo opłacania składek w preferencyjnej wysokości. Rozliczenia podatkiem dochodowym można ze względu na prostotę prowadzić w formie uproszczonej, np. na ryczałcie lub w formie karty podatkowej, a z VAT-u wielu przedsiębiorców może się zwolnić ze względu na niskie dochody.

To wszystko z początku pozwala zredukować wydatki firmowe oraz formalności księgowe. Niestety, z czasem, kiedy działalność się rozwija, wszystko zaczyna się znowu komplikować, a formy opodatkowania czy prowadzenia księgowości nie są już takie jednoznaczne. Pojawiają się dylematy, które rozwiązania są najbardziej opłacalne dla Twojego biznesu. W tych oraz innych problemach pomóc może zatrudnienie księgowej – albo skorzystanie z usług zewnętrznego biura księgowego. Warto jak najwcześniej przemyśleć powierzenie tych spraw komuś, kto ma to o tym najlepsze pojęcie. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj wybór formy współpracy (zatrudnienie czy outsourcing) oraz sporządzenie dobrej umowy, która będzie regulować zakres obowiązków oraz odpowiedzialność stron. Pozwoli to Tobie skupić się przede wszystkim na tym, po co założyłeś firmę – czyli na prowadzeniu sklepu internetowego z żywnością.

 

[ 2 ]  Zakładamy sklep internetowy z żywnością

Założenie sklepu internetowego z żywnością wiązać będzie się przede wszystkim z koniecznością zapewnienia dobrego oprogramowania, na którym zamierzasz „postawić” swój sklep internetowy. Oprogramowanie musi uwzględniać potrzebne Tobie funkcjonalności, mechanizmy i skrypty, z których będziesz korzystał w celu sprzedaży towarów na rzecz klientów, a także do prowadzenia statystyk i analityki, na podstawie których prowadzisz działania marketingowe i zwiększasz sprzedaż swoich produktów żywnościowych.

Niezależnie od tego, czy skorzystasz z gotowego rozwiązania (udostępnianego na nieodpłatnej licencji oprogramowania albo płatnej w formie subskrypcji platformy), czy też zdecydujesz się zainwestować w dedykowany silnik dla swojego sklepu internetowego, możesz napotkać na różne bariery techniczne. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy ani umiejętności, aby im sprostać, również tutaj przydatna będzie pomoc profesjonalisty – doświadczonego informatyka. W zależności od zakresu usług, na które się zdecydujesz, konieczne będzie podpisanie z fachowcem umowy. Umowa z informatykiem pozwoli nie tylko sprecyzować zakres świadczonych przez niego usług – tak aby nie budziło to wątpliwości i abyś później nie odczuwał zawodu z otrzymanych owoców jego pracy – ale też wprowadzić bardzo ważne postanowienia m. in. w celu ustalenia terminów wykonania prac oraz ich odbioru, możliwości zgłaszania uwag i nanoszenia poprawek, gwarancji, a co najważniejsze – praw autorskich do wykonanego oprogramowania i skryptów.

W przypadku gdy chcesz „przetestować”, czy działalność polegająca na prowadzeniu sklepu internetowego z żywnością w ogóle się dla Ciebie sprawdzi, możesz pozwolić sobie na sięgnięcie po tańsze, a nawet nieodpłatne rozwiązania w postaci legalnie udostępnianych na tzw. „wolnych” licencjach oprogramowaniach CMS. W odpowiednim czasie, gdy ograniczenia techniczne takiego silnika albo jego zabezpieczenia staną się niezadowalające, będziesz mógł przenieść się na coś innego.

Przy okazji warto od razu uwzględnić dobry hosting oraz rejestrację trafnej domeny – o ile w przypadku hostingu, można na początku pozwolić sobie na oszczędność i tańsze rozwiązanie, np. korzystając z planu hostingowego o niższym transferze i pojemności serwera, o tyle domena już na starcie może być kluczowa dla późniejszego wyrobienia swojej marki i rozpoznawalności sklepu internetowego. Zmiana nazwy „po czasie” może odbić się czkawką z marketingowego punktu widzenia. Warto zwrócić tutaj uwagę nie tylko na dobrą i charakterystyczną nazwę marketingową, ale też taką, która przede wszystkim będzie bezpieczna i nie niesie ryzyka, że naruszamy prawa np. do cudzej nazwy lub znaku towarowego. Przechodząc na bardziej zaawansowany i odpłatny hosting, zwróć uwagę, aby w umowie o prowadzenie hostingu zawarte były szczegółowe informacje na temat aspektów technicznych (np. certyfikat SSL, dostępna powierzchnia serwera, maksymalny transfer) oraz dodatkowych usług, takich jak support usługodawcy w przypadku problemów i błędów po stronie serwera. Umowa taka powinna zawierać również regulacje dotyczące odpowiedzialności hostingodawcy, w szczególności w zakresie awarii i przerw technicznych, a także gwarancji co do jakości świadczonych usług. Bez sensu jest również “pakować” się w umowy o zbyt długim czasie obowiązywania (np. 2-3 lata). Jeden rok, przynajmniej w celu sprawdzenia usług danego hostingodawcy, powinien być wystarczający, szczególnie gdy nie ma możliwości swobodnego wypowiedzenia umowy.

Bardzo pomocne okażą się także usługi z dziedziny pozycjonowania (SEO). Pozycjonowanie pozwoli Tobie na lepsze wypromowanie strony sklepu internetowego i zapewnienie jej wysokiego miejsca na liście wyników wyszukiwań w najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych. Również tutaj konieczne jest uważne czytanie umów, które zwykle podsuwają sami pozycjonerzy. Wzory umów usługodawców SEO potrafią być naszpikowane wieloma niezrozumiały i z pozoru korzystnymi dla Ciebie zapisami, które jednak przy bliższej analizie mogą okazać się zbędne i mylące. Dobrze jest określić zakres świadczonych usług w sposób precyzyjny i faktycznie adekwatny do Twoich potrzeb, przede wszystkim po to, abyś nie przepłacał za coś, czego rzeczywiście nie potrzebujesz lub nie ma sensu dla Twojego sklepu. Ponadto także tutaj warto zwrócić uwagę na czas obowiązywania umowy, zwłaszcza gdy jest to Twoja pierwsza umowa z tym pozycjonerem. Niebezpieczne może być udzielanie pozycjonerom zbyt dużego i swobodnego dostępu do Twojego serwera i strony sklepu internetowego – może się wydawać, że jest to konieczne dla wykonania umowy, ale w gruncie rzeczy lepiej zabezpieczyć się i ograniczać dostęp do koniecznego minimum.

 

[ 3 ] Wymogi prawne dotyczące sprzedaży żywności

Jako sprzedawca w sklepie internetowym najpewniej będziesz oferował żywność wprowadzoną już do obrotu przez jej producenta lub dystrybutora, u którego będziesz zaopatrywał się w asortyment. W zależności od modelu współpracy, jaki planujesz obrać, konieczne będzie zawarcie z tym podmiotem umowy regulującej warunki i terminy dostaw, rodzaju i jakości zamawianych produktów spożywczych oraz odpowiedzialności przed klientem końcowym. Pragnąć sprzedawać produkty samodzielnie, możesz dla redukcji problemów logistycznych powierzyć proces wysyłki czy nawet całkowicie obsługi zamówień hurtowni, która będzie zajmowała się w Twoim imieniu realizacją zamówienia dla klienta sklepu internetowego. Możesz też sam zajmować się całym tym procesem, przechowywać, pakować i samodzielnie dostarczać sprzedawaną żywność.

Nawet jednak będąc zwykłym sprzedawcą musisz pamiętać, że obrót żywnością na każdym jej etapie (od produkcji, przez przechowywanie, aż po transport do klienta) wymaga zachowania wymaganych przepisami prawa procedur dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego i jakości żywności. Oczywiście, wiele zależy też od tego, jaką dokładnie żywność planujesz sprzedawać w swoim sklepie internetowym. Inne wymogi mogą dotyczyć sprzedaży produktów odzwierzęcych, a inne sprzedaży produktów roślinnych. Inaczej wygląda kwestia sprzedaży np. surowego mięsa, jajek czy mleka, a jeszcze inaczej – sprzedaży żywności „suchej”.

Ciężar uzyskania stosownych zezwoleń np. służb sanepidu czy weterynarii albo przeprowadzenia badań jakościowych przed wprowadzeniem żywności do obrotu obarczać będzie zatem podmiot wprowadzający dany produkt na rynek. Jako sprzedawca internetowy możesz czasami występować w roli importera, który wprawdzie nie produkuje samodzielnie produktu spożywczego, ale zostaje on na Twoje polecenie ściągnięty do Polski po raz pierwszy. Importowanie żywności do sprzedaży online może być interesujące zwłaszcza w przypadku produktów spożywczych, które mają długie terminy przydatności do spożycia i dzięki temu ryzyko ich popsucia w wyniku długiego procesu transportu jest dużo mniejsze, tak samo jak szczególne wymogi dotyczące ich przechowywania.

W każdym razie jako importer żywności musisz sprostać wymogom prawidłowego oznakowania i etykietowania produktów spożywczych. Importer musi zapewnić obecność i rzetelność informacji na temat żywności, zarówno zgodnie z prawem unijnym, jak i z wymogami przepisów prawa krajowego.

Nawet jednak kiedy nie występujesz w roli importera, a sprzedajesz wyłącznie żywność obecną już na naszym rodzimym rynku, sprzedaż internetowa wymaga od Ciebie podawania określonych informacji o oferowanych produktach spożywczych jeszcze przed ich zakupem przez konsumenta.

Sprzedawca powinien w sklepie internetowym z żywnością spełniać szereg obowiązków informacyjnych dotyczących jakości i cech tej żywności. W przypadku żywności należy na karcie produktu, jeszcze w jego opisie, podawać konsumentom informacje o nazwie żywności, o jej ilości netto, o składnikach i alergenach, o nazwie i siedzibie podmiotu odpowiedzialnego za wprowadzenie żywności na rynek, o szczególnych wymogach przechowywania, wartościach odżywczych itp.

Określone rodzaje żywności mogą mieć swoje dodatkowe, szczególne wymogi. W przypadku niektórych produktów spożywczych (np. niektóre rodzaje mleka lub mięsa) konieczne jest podanie kraju ich pochodzenia, a w przypadku napojów alkoholowych – podanie informacji o zawartości objętościowej alkoholu. Dlatego bardzo ważne jest, abyś przed sprzedażą określonych produktów spożywczych zorientował się, czy i jakie konkretnie wymogi mogą dotyczyć Twojej żywności.

Więcej szczegółów na temat obowiązków informacyjnych sprzedawcy żywności przez internet znajdziesz w naszym artykule pod adresem:

Sprzedajesz żywność przez Internet? Przeczytaj o czym musisz poinformować kupujących sklepu internetowego z żywnością

 

[ 3 ] Regulamin i polityka prywatności sklepu internetowego z żywnością

Kiedy już wiesz, w jakiej formie prowadzić działalność i co będziesz sprzedawać, a sklep internetowy funkcjonuje już na odpowiednim oprogramowaniu, na wybranej domenie w ramach zakupionego hostingu, przychodzi ten moment, w którym warto zastanowić się nad dokumentacją dla Twojego sklepu internetowego z żywnością.

Każdy sklep internetowy z żywnością, niezależnie od asortymentu, będzie potrzebował dwóch podstawowych dokumentów prawnych: regulaminu oraz polityki prywatności.

Regulamin sklepu internetowego z żywnością pełni rolę wzorca umowy. Prawidłowo przygotowany regulamin powinien poruszać kwestie:

 1. warunków zawarcia i realizacji umowy sprzedaży;
 2. warunków świadczonych w sklepie internetowym usług elektronicznych (np. konto, newsletter, formularz zamówienia);
 3. zasad i zakresu odpowiedzialności sprzedawcy; a także powinien
 4. spełniać prawem przewidziane obowiązki informacyjne, w szczególności wobec konsumentów.

Obowiązki informacyjne są liczne, jednak w przypadku sklepu internetowego można być pewnym, że obejmą one zawsze wymogi przewidziane w Kodeksie cywilnym, Ustawie o prawach konsumenta oraz w Ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną. „Minimalizacja” tych obowiązków (ale nie ich całkowite wyeliminowanie!) byłaby możliwa, gdybyś zdecydował się na skierowanie swojego sklepu internetowego i jego usług tylko do osób niebędących konsumentami, tj. przedsiębiorców. Niestety, nie zawsze będzie to możliwe czy po prostu opłacalne – w przypadku produktów spożywczych, ze względu na ich charakter, utrzymanie się wyłącznie z klientów „firmowych” mogłoby być zbyt trudne. Z drugiej jednak strony – klienci B2B są „prostsi”, ponieważ masz w stosunku do nich mniej obowiązków, a z kolei możesz pozwolić sobie na więcej ograniczeń odpowiedzialności i uprawnień umownych.

Regulamin sklepu internetowego nie musi być wcale przykrym obowiązkiem prawnym. Brak regulaminu naraża nas na ewentualne sankcje prawne, jakie ustawodawca wiąże np. z niespełnianiem obowiązków informacyjnych, ale przede wszystkim naraża nas na roszczenia użytkowników i klientów sklepu internetowego, którzy wykorzystają fakt, że sklep internetowy jest przez nas „niedoregulowany” i nie ustaliliśmy warunków korzystania z niego. Trudno będzie w takiej sytuacji odpierać roszczenia, przed którymi normalnie można by się obronić, gdyby posiadać kompleksowy regulamin, wyjaśniający wszystkie te problematyczne aspekty prawne sklepu internetowego. Z powołaniem się na konkretne postanowienie regulaminu, który użytkownicy lub klienci sklepu internetowego akceptowali, składając zamówienie lub rejestrując konto, możemy wtedy udzielić im jasnej odpowiedzi, która uchroni nas przed niekorzystnymi konsekwencjami. 

Najbardziej jaskrawym przykładem w przypadku sklepów internetowych z żywnością jest oczywiście ustawowe prawo odstąpienia od umowy, które przysługuje konsumentom. Żywność sprzedawana online może wyczerpywać przynajmniej jeden wyjątek od prawa odstąpienia od umowy, a mianowicie dotyczący produktów szybko psujących się. Oznacza to, że przedsiębiorca może skorzystać z przepisów prawa, które pozwolą mu uchronić się przed roszczeniami ze strony konsumentów o zwrot towaru i pieniędzy. W przypadku żywności o długich terminach przydatności do spożycia, np. makarony, ryże, kasze lub inne produkty „suche” czy w jakiś sposób konserwowane, w grę może wchodzić ponadto przepis o towarach sprzedawanych w zapieczętowanych opakowaniach, których otwarcie uniemożliwia zwrot z uwagi na kwestie ochrony zdrowia i higieny.

Inną kwestią, którą na pewno należy uregulować, są warunki i terminy płatności za zamówienie. W przypadku sprzedaży produktów spożywczych szybko psujących się albo posiadających krótkie terminy przydatności warto zazwyczaj zadbać, aby płatność odbywała się w formie przedpłaty. W przeciwnym razie możesz mieć problem nie tylko z nieodebraną przesyłką pobraniową, ale też ze skutkiem, jaki na jakość produktu wywrze wydłużony czas transportu, w jedną i drugą stronę.

Polityka prywatności, w przeciwieństwie do regulaminu sklepu internetowego, nie ma charakteru wiążącego i nie pełni roli żadnej umowy. Polityka prywatności ma na celu jedynie spełnienie licznych obowiązków informacyjnych, które płyną z przepisów o ochronie danych osobowych (rozporządzenie RODO) albo innych przepisów dotyczących prywatności klientów, np. obowiązki prawne wynikające ze stosowania plików cookies w sklepie internetowym.

W przypadku polityki prywatności należy pamiętać o tym, że zgodnie z rozporządzeniem RODO dokument ten powinien w sposób rzetelny i zrozumiały informować użytkowników i klientów sklepu internetowego o celach, podstawach i okresach przetwarzania ich danych osobowych przez właściciela (sprzedawcę) sklepu internetowego. W polityce prywatności powinny pojawić się również bardzo ważne informacje na temat potencjalnych odbiorców danych osobowych, a zatem podmiotów, którym właściciel sklepu internetowego z żywnością może przekazywać i powierzać do przetwarzania dane osobowe swoich użytkowników i klientów. Mogą to być w szczególności podmioty obsługujące procesy realizacji płatności albo wysyłki towaru, ale uwzględnić trzeba tak samo hostingodawcę, dostawców wtyczek społecznościowych, informatyka, biuro księgowe i kancelarię prawną itp.

Dla prawidłowego spełnienia wszystkich obowiązków informacyjnych, nie można zapomnieć o pouczeniu użytkowników i klientów sklepu internetowego o przysługujących im prawach. Zgodnie z rozporządzeniem RODO są to prawa do dostępu, sprostowania, ograniczenia, usunięcia lub przenoszenia ich danych, a także prawo do wycofania udzielonej zgody na przetwarzanie danych, prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz prawo do sprzeciwu.

Rzecz jasna sama polityka prywatności to nie wszystko. W kontekście RODO równie istotna jest dokumentacja wewnętrzna firmy regulująca zasady przetwarzania danych osobowych zarówno klientów i użytkowników sklepu internetowego żywnością, jak i np. pracowników firmy. Taka dokumentacja wewnętrzna ma charakter “instrukcji” dla pracowników firmy, ale też przede wszystkim legitymizuje sposób, w jaki postępujesz z tymi danymi osobowymi na wypadek ewentualnej kontroli organu nadzorczego. Wtedy to Ty będziesz musiał wykazać, w jaki sposób dokumentujesz np. czynności przetwarzania danych albo czy prowadzisz wymagane prawem ewidencje oraz czy zawierasz umowy powierzenia przetwarzania danych z każdym swoim podwykonawcą, któremu przekazujesz dane klientów.

 

[ 5 ] Ochrona Twojej marki

Aby nie obudzić się z przysłowiową „ręką w nocniku”, powinieneś od jak najwcześniejszych etapów funkcjonowania swojego sklepu internetowego z żywnością pomyśleć o ochronie swojej marki. Oczywiście, na początku może się Tobie wydawać, że to nieistotne, przyjdzie na to pora później, a obecnie lepiej koszty te spożytkować na inne, bardziej palące wydatki związane z samym sklepem internetowym.

Nie da się jednak ukryć, że ochronę marki rozpoczynasz już na samym początku zakładania sklepu internetowego – choćby w chwili, w której decydujesz o rejestracji domeny strony internetowej, a w dalszej kolejności instalujesz oprogramowanie i „ubierasz” sklep internetowy w określoną szatę graficzną. Już wtedy musisz mieć na uwadze nie tylko ryzyko naruszania cudzych praw własności intelektualnej (czy to praw autorskich, czy też prawa do znaku towarowego). Twoja domena, jeśli wcześniej nie przeprowadzisz odpowiedniego rozeznania na rynku, szczególnie wśród obecnej już konkurencji, może bowiem w przyszłości zostać spotkać się z roszczeniem ze strony podmiotu trzeciego o zaprzestanie jej używania. Stanie się tak na pewno, gdy inna firma, zwłaszcza działająca w podobnej branży, zastrzegła znak towarowy słowny o brzmieniu identycznym lub podobnym do domeny używanej przez Twój sklep internetowy. A co z szatą graficzną sklepu internetowego? Jeśli próbujesz od początku „przyoszczędzić” na pozornie nieistotnych rzeczach, to może kusić Ciebie, aby skorzystać z gotowych rozwiązań, znalezionych gdzieś w internecie. Jeśli nie upewnisz się, że np. wykorzystany szablon graficzny jest udostępniany na „wolnej” licencji i za zgodą uprawnionego podmiotu albo też w jakiś sposób naruszysz warunki tej licencji – mogą spotkać się srogie konsekwencje.

Pamiętaj, że najczęściej problemy związane z brakiem ochrony Twojej marki (na co składają się wszystkie slogany, hasła, nazwa domeny, nazwa sklepu i firmy, używane logotypy i oznaczenia itp.) pojawiają się dopiero, gdy Twoja działalność nabrała już „rozpędu” i sklep internetowy zyskał rozpoznawalność. Wtedy to zwykle przyciągniesz uwagę podmiotów trzecich, które mogą zauważyć naruszanie ich praw i rościć sobie prawo do odszkodowania, ale nawet co gorsze – do zaprzestania korzystania z danego znaku. Wyobrażasz sobie, że nagle po kilku(nastu) latach działalności musisz zmienić domenę albo zmienić logo i szatę graficzną strony, która już utkwiła w świadomości konsumentów? Straty z tym związane mogą być znacznie większe niż jednorazowe odszkodowanie.

Podsumowując, aby uniknąć wszystkich wyżej opisanych sytuacji, nie wystarczy od początku zadbać o korzystanie z nazw i oznaczeń graficznych, które nie są przez kogoś zarejestrowane. Trzeba jeszcze samemu z odpowiednim wyprzedzeniem złożyć wniosek do Urzędu Patentowego o zastrzeżenie znaku towarowego słownego, słowno-graficznego lub graficznego, w zależności, które rozwiązanie uznasz za najlepsze dla siebie.

Zawiłości związane z wyborem rodzaju znaku, a także zakresu terytorialnego jego ochrony opisujemy dużo szerzej w artykule poświęconym właśnie korzyściom, jakie płyną z rejestracji swojego znaku. Znajdziesz go pod poniższym adresem:

Dlaczego Sprzedawca Internetowy powinien zarejestrować znak towarowy swojego sklepu, jak to zrobić i ile to kosztuje – poradnik od prawników Prokonsumencki.pl

 

Podsumowanie

Jak widać – aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy zakładaniu sklepu internetowego z żywnością jest bardzo wiele. Chociaż wydaje się inaczej, bardzo często są to w mniejszym bądź większym stopniu zagadnienia i problemy natury prawnej. Aby założyć sklep internetowy z żywnością, nie możesz zapomnieć o:

 1. [  ] Rejestracji działalności gospodarczej.
 2. [  ] Prowadzenia rozliczeń podatkowych i księgowości.
 3. [  ] Stworzenia strony internetowej wraz z potrzebnym oprogramowaniem i szatą graficzną.
 4. [  ] Wykupienia domeny oraz hostingu.
 5. [  ] Zorientowania się, jakie szczególne wymogi prawne wiążą się ze sprzedażą wybranej przez Ciebie żywności.
 6. [  ] Zawarcia umów z podwykonawcami i dostawcami usług, bez których Twoja działalność nie ruszy: informatykiem, grafikiem, biurem księgowym, hostingodawcą, dystrybutorami lub producentami żywności…
 7. [  ] Przygotowania regulaminu i polityki prywatności dla sklepu internetowego.
 8. [  ] Sporządzenia dokumentacji wewnętrznej dla firmy zgodnej z RODO.
 9. Zastrzeżenia Twojego logo i nazw handlowych.

Wobec tego, aby poradzić sobie z większością tych aspektów, bardzo przydatna okaże się właśnie pomoc doświadczonego w e-commerce prawnika. Skuteczny prawnik będzie w stanie nie tylko sporządzić porządny regulamin i politykę prywatności dla Twojego sklepu internetowego oraz dokumentację wewnętrzną dla firmy zgodną z RODO, aby zabezpieczyły najlepiej Twoje interesy, ale również doradzi w wielu innych kwestiach związanych z prowadzeniem sklepu internetowego, które dotyczą sporów z klientami albo wymogów prawnych dla sprzedaży żywności.

Zapisz się na newsletter prawny

Zapisz się na newsletter prawny

Dowiesz się pierwszy o zmianach przepisów dot. regulaminów i weźmiesz udział w webinarach.

SUKCES - zapisałeś się!