Wielką bolączką sprzedawców internetowych jest obowiązujący obecnie zakaz wymagania przedpłaty od konsumenta ( płatności za pobraniem). W skrócie polega to na tym, że w przypadku umów zawieranych na odległość przedsiębiorca ma obowiązek udostępnienia konsumentowi płatności po otrzymaniu świadczenia. Dlatego też w prawie wszystkich polskich sklepach internetowych znajdziemy obecnie przesyłkę pobraniową.

Od 25 grudnia 2014 r., czyli od dnia kiedy zacznie obowiązywać nowa ustawa o prawach konsumenta, obowiązek ten zniknie i udostępnienie tego sposobu płatności będzie zależało od dobrej woli sprzedawcy.

Zakaz przedpłaty obecnie

Obecnie obowiązująca ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny w art. 11 stanowi, iż umowa nie może nakładać na konsumenta obowiązku zapłaty ceny lub wynagrodzenia przed otrzymaniem świadczenia. W praktyce wystarczy, że sprzedawca udostępni obok innych sposobów płatności, także płatność za pobraniem.

Ten obowiązek staje się problemem w szczególności w przypadku sklepów sprzedających bardzo drogie produkty (np. meble) albo produkty na specjalne zamówienie klienta, dopasowane do jego indywidualnych wymagań. W tym wypadku niewykonanie umowy przez konsumenta wiąże się z dość dużymi kosztami po stronie sprzedawcy.

Szerzej o problemie nie odbierania przez kupującego przesyłki pobraniowej można przeczytać tutaj: Co zrobić, gdy klient nie odbiera przesyłki pobraniowej?

Nowa ustawa o prawach konsumenta

Ustawa o prawach konsumenta, która zacznie obowiązywać od 25 grudnia 2014 r. nie zawiera już takiej regulacji. Oznacza, to że sprzedawca będzie mógł np. zażądać zaliczki albo udostępnić jedynie przedpłatę.

Z pewnością zmianę tę należy ocenić pozytywnie, gdyż pozwoli ona lepiej zabezpieczyć interesy sprzedawcy. Konsument jest obecnie wyposażony w wiele możliwości ochrony swoich praw, a ostatecznie i tak sam decyduje, czy chce zrobić zakupy w sklepie, który nie oferuje płatności pobraniowej, czy też nie. Płatności za pobraniem wchodzą w nową erę.

Zapisz się na newsletter prawny

Zapisz się na newsletter prawny

Dowiesz się pierwszy o zmianach przepisów dot. regulaminów i weźmiesz udział w webinarach.

SUKCES - zapisałeś się!